П`ятниця, 26.04.2024, 10:48
Вітаю Вас Гість | RSS

Природа материків і океанів
За сторінками підручника
Меню сайту
Австралія
Антарктида
Форма входу

Згурівський НВК
Природні зони

Загальні закономірності поширення природних зон Південної Америки подібні з зональною картиною Африки. Але більший, в порівнянні з Африкою, вплив океану на східну частину материка, розміщення на західному побережжі високогірного поясу Анд, розташування південної частини в помірних широтах вносять суттєві зміни у формування і поширення природних зон Південної Америки.  На рівнинно- плоскогірному Сході материка ширше, ніж у Африці, поширені перехідні зони від приатлантичних лісових до внутрішньоматерикових пустельних (які поширені значно менше, але притихоокеанські- особливо типові).
    У Південній Америці характер грунтово- рослинного покриву залежить переважно не від температурного режиму, а від зволоження. Порівнявши карти розміщення кліматичних поясів та областей і природних зон, можна чітко прослідкувати вплив клімату на природу.



З наведеної порівняльної таблиці видно, як залежить розміщення природних зон від кліматичних умов.

Таблиця 1. Залежність розміщення природних зон Південної Америки від кліматичних умов

Кліматичний пояс

Кліматична область

Природна зона

Екваторіальний 

Вологі екваторіальні ліси (сельвас)

Субекваторіальний 

Савани і рідколісся (кампос, льянос)

Тропічнийволога
континентальна (пустельна)

тропічні ліси
пустелі та напівпустелі

Субтропічний волога
континентальна
середземноморська

мішані ліси (пінерайа)
степи (пампа)
твердолисті ліси та чагарники

Помірнийконтинентальна
морська
напівпустелі, сухі степи
мішані ліси

    По обидві сторони від екватора в північній та південній півкулях під впливом жаркого вологого екваторіального клімату розташовується зона вологих екваторіальних лісів, або сельвас.

    Найбільшу територію в Південній Америці займають зони ,субекваторіальних поясів (північної та південної півкуль), в яких чітко виражені два сезони (сухий ’’зимовий’’- верано практично без опадів та вологий ’’літній’’- інв'єрно з 1500 мм опадів). У залежності від тривалості та кількості зволоження в них виділяються внутрішні приекваторіальні субекваторіальні ліси та зовнішні притропічні зони саван, рідколісся і чагарників (у північній півкулі- льянос (пальмові савани), у південній- кампос (сухі низькодеревні і чагарникові савани)). 

    У тропічних широтах в Південній Америці розташована менша частина материка. Вздовж східного берега материка в області вологого кліматупоширені тропічні ліси, які отримують 1500- 2000 мм опадів на рік. Майже зникають внутрішньоконтинентальні пустелі, але надзвичайно далеко простягаються з півдня на північ (від 5° до 28° пд.ш.) берегові пустелі. Тут формується особливий тип рослинності- лома, що розвивається під час сильних туманів і мряки- гаруа. Рослинний та тваринний світ пустель- яскравий приклад пристосування організмів до умов навколишнього середовища.

    У субтропічному поясі на заході материка між 32° і 38° пд.ш., як і на всіх інших, розташована зона твердолистих лісів та чагарників, які утворилися в умовах субтропічного середземноморського клімату з вологою теплою зимою і сухим жарким літом. В області континентального клімату (опадів  до 300 мм на рік) формуються зони субтропічних напівпустель і пустель. На схід від Ріо- Саладо в напрямку до узбережжя змінюються природні зонирідколісся і чагарників (кальден), сухі степи, пампас. На східному узбережжі субтропіків формуються вічнозелені мішані ліси- пінерайа.

    У помірному поясі розташовується звужена частина материка, над якою панує західний перенос повітряних мас. Східна частина материка опиняється в бар'єрній тіні Анд і тому там в умовах континентального клімату (опадів до 200 мм на рік) формуються зона напівпустель та сухих степів. В умовах сильного зволоження (до 6000 мм на рік) на західних схилах Анд формуються мішані ліси.

Євразія
Північна Америка
Океани
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024
Згурівський НВК 2013
Безкоштовний хостинг uCoz