Середа, 24.04.2024, 14:20
Вітаю Вас Гість | RSS

Природа материків і океанів
За сторінками підручника
Меню сайту
Австралія
Антарктида
Форма входу

Згурівський НВК
Савани

Савани і рідколісся

Вологий екваторіальний ліс поступово змінюється перемінно вологими лісами, які переходять в савани і рідколісся (з іспанської сабана- дика рівнина). 

Ця природна зона, яка займає 35% площі материка, формується в умовах субекваторіального клімату, ознаки якого- сезонність клімату. Це зумовлено проявом пасатно- мусонної циркуляції (мусон- з арабського ’’маусім’’- сезон, пасат- з голандської- вітер). На прикладі цієї природної зони можна бачити, наскільки сильно сезонне зволоження впливає на ритміку природних процесів. Переважають відкриті ландшафти з густим трав’яним покривом і групами дерев. У зв’язку з тривалим сухим сезоном (взимку даної півкулі) у дерев спостерігається збільшення ксероморфних ознак: зменшення висоти, редукція листків, поява на них воскового і волосяного покриву, потовщення стовбурів (’’огіркове дерево’’баобаб, або ’’лимонадне дерево’’, у стовбурі якого може запасатися до 15 т води).

У равенали або ’’дереві мандрівників’’ у листі запасається до 24 л води. Інші рослини утворюють парасолькоподібну крону, під якою в тіні зберігається волога (зонтична акаціядрацена) .

Драцена

Деякі дерева (каріте- олійне дерево, аннонія) володіють чудовою властивістю- переносити щорічні пожари злаків у савані. Багато дерев на сухий сезон скидають листя, щоб таким чином зменшити випаровування. Трави (переважно злакові) висотою від 1 до 5 метрів утворюють суцільний покрив, щоб зменшити випаровування в тіні. У сухий сезон трави висихають, жовтіють. У зниженнях рельєфу та вздовж річок зустрічаються галерейні ліси. До їх складу входять панданус, кавове дерево, листопадний капок.

Тваринний світ саван теж мусить пристосовуватися до кліматичних умов та до рослинного світу. Оскільки сховатися, як це роблять тварини у густому лісі, тут немає де, тварини мусять спасатися або швидким бігом (копитні: антилопигазелі імпалагазелі геренук), або скупченням у великі стада (зебрибуйволи) або своїми розмірами  (слониносорогибегемоти або гіпопотамижирафи (арабс. зарапа- той, хто швидко рухається)). Хижакам потрібно або збиратися на полювання великими зграями, як це роблять прайди левів, сім’ї гієн; або виходити на полювання в темряві, або бігати ще швидше, ніж їхні жертви (гепард, який може розвивати швидкість понад 100 км/год. на відрізку 200 метрів). Серед цікавих видів саван можна назвати хамелеона, який може змінювати колір свого тіла в залежності від кольору середовища. Величезна кількість членистоногих (комах, жуків), які забезпечують переробку органічних речовин, заносять перегній в ґрунт і роблять його досить родючим. Серед членистоногих сумною звісністю користується муха це- це, яка перешкоджає розвитку тваринництва на величезних просторах саван. Широко відомі терміти, які за 5- 7 років так переточують деревину, що будинки, з якої вони зроблені, розсипаються. Серед птахів переважають "санітари", які швидко знищують трупи- грифи, марабу та такі, що прекрасно бігають- страусиптах- секретар. Надзвичайно красиві рожеві фламінго.

Особливе місце займають водойми, які залишають і в сухий сезон. Тут збираються на водопій сотні тисяч тварин.

Євразія
Північна Америка
Океани
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024
Згурівський НВК 2013
Безкоштовний хостинг uCoz