Напівпустелі та пустелі Африки розміщуються і в північній, і в південній півкулях (зі значною перевагою в північній), займаючи до 40% всієї площі материка.
Серед них найбільша на планеті кліматична пустеля Сахара , де поширені піщані типи пустель, які носять назву ерг. До найбільших ергів належать: Великий Західний та Великий Східний, Тенере, Лівійське піщане море, Шеш, Ігіді. Вони покривають до 20% площі Сахари.
Значні площі покривають пустелі щебенисті (хамада)- Ель- Хамра, галькові (рег) та глинисті (серір)- Каланшо, Тібесті. У східній частині Сахари виділяють Лівійську, Аравійську та Нубійську пустелі. У південній півкулі в тропічних широтах розташовуються менші за площею пустелі- Карру, Наміб , Калахарі. Вони не такі бідні на органічний світ, як Сахара.
Рослинність африканських пустель надзвичайно розріджена, в ній переважають ксерофіти, галофіти, ефемери, вегетаційний цикл яких триває 1- 2 тижні (в Сахарі), суккуленти (в південній півкулі), що своїм зовнішнім виглядом нагадують камені. Ці рослини мають пристосування, які дозволяють виживати в суворих посушливих умовах пустель. Як правило, вони без листків, опушені, мають восковий наліт, мають довгу кореневу систему. І навіть серед них виділяється особлива рослина- житель пустелі Наміб- вельвічія, яка має низький стовбур і два шкірясті листки, що ростуть протягом всього життя рослини і досягають довжини понад 10 м. Вони стелються по землі та збирають на своїй поверхні з туману ранкову росу, єдине джерело вологи на пустельному березі.
Характерними для південних пустель є алое, акації, молочаї. У Сахарі найбільш поширеними є безлисті злаки (дрок, дрин, ефедра), низькі чагарники (ретам), тамариски і галофіти.
Пустелі перерізаються напівзасипаними піском сухими руслами річок (уеди, або ваді).
І лише одна річка зуміла пробитися через тисячі кілометрів гарячих пісків Сахари, утворивши один з найбільших оазисів світу- Нільську долину, в якій тисячоліття тому розвинулася могутня цивілізація, яка залишила до наших днів найвідоміші піраміди та інші грандіозні споруди.
В оазисах вирощують фінікову пальму, бавовник, рис, цитрусові. Такі поля схожі на різнокольорові килими.
Тваринний світ пустель представлений насамперед холоднокровними (комахи, плазуни, земноводні), птахами, які або можуть долати в польоті великі відстані в пошуках води та їжі, або прекрасно бігають- страуси. Багаточисельними є й гризуни (піщанки), кілька видів прекрасно адаптованих антилоп (бубала, аддакс та ін.). Живуть тут і тварини, які довгий час можуть обходитись без води- верблюди (одногорбий дромадер). Для обводнення організму вони використовують запас жиру в горбах.
Серед хижаків зустрічаються гієни, шакали, пустельна лисиця фенек .